Το σχολείο μας

Το 1ο Νηπιαγωγείο Σάμου βρίσκεται στο Βαθύ πλησίον του Δημαρχείου Ανατολικής Σάμου και είναι το μοναδικό πολυδύναμο στο Νομό που προέκυψε από την συγχώνευση του 1ου και 3ου Νηπιαγωγείου Σάμου το 2023 με ΦΕΚ ίδρυσης 5223/28-08-2023. Στεγάζεται σε ένα συγκρότημα δύο κτιρίων με επτά διδακτικές αίθουσες, τουαλέτες για την ασφαλή εξυπηρέτηση όλων των τμημάτων και δύο κουζίνες για την καλύτερη εξυπηρέτηση των μαθητών του Προαιρετικού Ολοήμερου Τμήματος. Οι σχολικές αίθουσες είναι υλικοτεχνικά εξοπλισμένες για την υποστήριξη της διδασκαλίας παιδιών προσχολικής ηλικίας. Στο σχολείο λειτουργούν τέσσερα Υποχρεωτικά Πρωινά Τμήματα, τρία Προαιρετικά Ολοήμερα Τμήματα με δυνατότητα χαλάρωσης των μαθητών και ένα Ολοήμερο Διευρυμένου Ωραρίου. Επιπλέον λειτουργεί Τμήμα Ένταξης το μοναδικό στο Βαθύ της Σάμου για την ενίσχυση μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, το οποίο είναι άρτια εξοπλισμένο. Ο αύλειος χώρος είναι ιδιαίτερα μεγάλος και είναι διαμορφωμένος σε γωνίες με εκπαιδευτικά παιχνίδια για παιδιά προσχολικής ηλικίας. Υπάρχει παιδική χαρά που κατασκευάστηκε τον Σεπτέμβρη του 2023 και ένα αρκετά μεγάλο αμφιθέατρο. Το σχολείο διαθέτει επίσης κατάλληλες υποδομές για την υποδοχή μαθητών, εκπαιδευτικών, γονέων και κηδεμόνων με κινητικές αναπηρίες.